Haberler

Kuru iğne tedavisi, güvenli, yan etkisi olmayan, tedavi edici zararsız bir yöntemdir. İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden, bu ismi alır. Bu sebeple alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve yan etkiler görülmez. Medikal Park Samsun Hastanesi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğinden Uzm. Dr. Rabia Cerrah Karanfil "kuru iğneleme" hakkında bilgi verdi.

Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanmaktadır. Tedavi boyunca o bölgeye ait faaliyetlerin azaltılması önerilir. Tedavinin süresi, yani kaç seans olacağı, problemin bulunduğu vücut bölgesinin genişliğine, rahatsızlığın ne kadar eski olduğuna, hastanın yaşına, başka hastalıkların eşlik edip etmediğine göre değişiklik gösterir. Bazen tek bir seans yeterli olabilmektedir. Fakat en sık 3-5 seans olarak planlanır. Nadir durumlarda 8-10 seansı bulabilir. Genellikle haftada 1-2 seans olarak uygulanır.

Kuru iğne tedavisi, yan etkisi olmayan, tedavi edici ve zararsız bir uygulamadır. İğne, herhangi bir ilaç içermediğinden 'kuru iğne' olarak adlandırılır iğne fobisi olan hastalara da uygulamak mümkün. İşlem çok ağrılı değildir işlem esnasında hastanın ağrısı biraz olmakta daha sonra hastada ağrı olmamaktadır. İğne, akupunkturdaki gibi uzun süre kalmaz, genelde 15- 20 dakika sürer. Bu metot genellikle bir kanamaya da sebep olmaz, dolayısıyla, kan görmekten ürken hastalar açısından da uygun bir yöntemdir. Her yaş grubu hastada güvenle kullanılmaktadır, kemoterapi alan hastalarımızda kontrollü olarak kullanılmaktadır. Hamilelere belli koşullarla uygulanabilir.

Ağrılar genelde vücudun baş, ense, kol, omuz, sırt, bel, kalça, bacak gibi bölgelerinde görülüyor. Nedenini incelediğimizde o bölgedeki kasların kısalmış olduğunu görülür. Bu yüzden o kasın yönettiği eklemde şekil bozuklukları meydana geliyor. Eklem gerilmiş, sinire baskı yapmaya başlamış, dolayısıyla ağrı başlamıştır. Kuru iğne tedavisinde, ağrıya neden olan kısalmış kasa çok ince bir iğne ile giriliyor, kas uyarılıyor. Böylece sadece ağrı giderilmiyor, ağrıya neden olan temel bozukluk da tedavi oluyor. Özelikle migrenle çok karışan boyun kökenli başa ağrısı tedavisinde hastanın yaşam kalitesini çok artırmakta hastayı rahatlatmaktadır. Düzenli uygulama sonrası sürekli ağrılarla yaşayan kişi, adeta hayata yeniden dönüyor.

Medical Park Samsun Hastanesi, Çocuk Nöroloji Kliniğinden Uzm. Dr. Hülya İnce "Bir çocuğun ortada bilinen bir neden yokken nöbet geçirme riski %1-2 iken, anne babadan birinde epilepsi olması halinde bu oran yaklaşık %6 dır. Tekrarlayan nöbetler epilepsinin kötüleşmesine neden olmaktadır. Beynin bir bölgesinden başlayan nöbetlere kısmi (parsiyel- fokal), tümünden kaynaklanan nöbetlere ise yaygın (jeneralize) nöbetler denir. Kısmi nöbetler; basit parsiyel nöbetler ve kompleks parsiyel nöbetler olarak ikiye ayrılır. Yaygın nöbetler; absans nöbet, tonik-klonik nöbet, atonik nöbet ve miyoklonik nöbet olarak dörde ayrılır."diye konuştu.

Dr. Hülya İnce "Epilepsi hastalığına tanı koymak için kapsamlı bir öykü ve fizik muayenenin yanı sıra kan tetkiklerine bakılmalıdır. Mümkünse nöbet anının video ile aile tarafından kaydedilmesi aydınlatıcı bilgi sağlayabilir. Elektroensefalografi ve görüntüleme yöntemleri tanı için gereklidir. Epilepsi olanların yarısından fazlasının nöbetleri tek bir ilaç ile kontrol altına alınır. Diğerlerinde ise nöbetler ancak birden fazla ilacın bir arada kullanılması ile kontrol altına alınır. Nöbetleri tüm bunlara rağmen engellenemeyen hastaların %10'unda ameliyat yapılabilir. Epilepsinin türüne bağlı olmakla birlikte çocukların büyük çoğunluğunda epilepsi sona erer ve bu çocuklar ilaç kullanmayı bırakırlar, bazıları ise ilaçlarını düzenli kullanarak uzun yıllar nöbetsiz kalabilirler ancak ilaçları kesilemez."dedi.

Samsun

Sağlık Köşesi

Cildimize günaydın demenin mevsimi geldi...

Kış aylarında soğuk havanın kuruttuğu, nemsiz...

devamı

Tuz: Dost mu, düşman mı?...

Tuz, hayatın oluşumunda ve devamlılığında...

devamı

Geniz Eti Büyümesine Dikkat!...

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak...

devamı

Tütünden kurtulmanın sırrı ya bırakamazsam...

Tüm dünyada dolaylı ve direkt olarak pek...

devamı

Ses kısıklığı hastalık habercisi olabilir...

Soğuk hava, sigara, üst solunum yolu enfeksiyonları,...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.