Sağlık Köşesi

HER DERDE DEVA BİTKİ ÇAYLARI

Kan şekerini düzenlemeden sakinleştirmeye, yağ yakmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyondan mide bulantısına birçok faydası bulunan bitki çayları diyet sürecini de destekliyor.

Bitki çaylarının günde 2-3 fincandan fazla tüketilmesinin tansiyon problemine yol açtığını belirten Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gülünay, bitki çayları hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı:

Kültürümüzde şifalı otların bolca bulunması, çocuktan büyüğe herkesin bitki çayı kullanımının artmasına neden oldu. Her besin gibi bitki çaylarının da vücuda büyük faydaları bulunuyor ama bitkiler bünyelerinde çok miktarda farklı madde içerdiğinden bunların bütününün zararının olmaması mümkün değil. Bu yüzden tüketirken miktar ve demleme sürelerine dikkat etmek önem taşıyor. Fazla tüketme durumunda toksik etkiye neden olabileceği gibi demleme süresini de ortalama 3-5 dakikada tutmak gerekiyor. Öte yandan günde 2-3 fincandan fazla bitki çayı içmek, tansiyon problemine de yol açıyor.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLEYEN CHAİ ÇAYI

Chai çayı özellikle kansere karşı savaşan ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiren birçok antioksidan ve fitokimyasal içerir. İçeriğinde bulunan tarçın ve zencefil özütleri sayesinde soğuk kış günleri için iyi bir grip savardır. Özellikle adet dönemlerinde ki bayanlarda oluşan tatlı ataklarını önlemede ve adet sancılarına iyi gelmede etki sahibidir. Sindirim ve pankreatik enzimleri uyarıcı etkisiyle kan şekerini düzenlemenin yanında, doygunluk hissi vererek metabolizmanın daha hızlı çalışmasına da yardımcıdır.

GENÇLİK İKSİRİ BEYAZ ÇAY

Zengin kateşin içeriğiyle metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra yağ üretimi üzerinde baskılayıcı etki oluşturarak düzenli tüketiminde kilo vermeye yardımcıdır. Antioksidan yapısıyla kanser oluşumunda ki önemli etkenlerden olan serbest radikalleri azaltarak hastalıklarla başa çıkmada etkilidir. İçeriği ile kolajen yıkımını sınırlandırıp, cilde esneklik veren elastin maddesinin yıkımını önler. Cildi güzelleştirerek yaşlanma, kırışıklık gibi durumların önüne geçerek sıkı ve pürüzsüz cilt oluşumunu destekler. Damarları genişletici etkisiyle kalp sağlığını korumanın yanı sıra iyi kolestrolün yükseltilmesi, kötü kolestrolün ise düşürülmesine yardımcıdır.

YAĞ YAKAN YEŞİL ÇAY

İçeriğindeki 'epi-gallo-kateşin-3-gallat (EGCG) biyolojik ögesi sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler. Kateşinin etkisiyle sindirim enzimlerinin aktivitesini yavaşlatarak bağırsaktan emilimini azaltıp kilo kaybını artırmaya yardımcı olur. Düzenli tüketiminde özellikle deri altı karın yağları ve kanda ki trigliseritin düşmesi üzerinde etkindir. Böbreklerden tarafından salınan anjiyotensin dönüştürücü enzime bağlı kan basıncını düzenleyerek tansiyonun düşürülmesine yardımcıdır. Yüksek antioksidan içeriğiyle DNA hasarı, kanser gibi birçok hastalığın önlenmesinde etkin olup vücutta zararlı maddelere karşı kalkan görevi yapar. Anti-inflamatuvar etkisiyle ülseratif kolit, Chrohn gibi bağırsak hastalıklarının etkilerini azaltmada da etkilidir.

MİKROPLARA SAVAŞ AÇAN IHLAMUR ÇAYI

Soğuk algınlığı ve gribin en geleneksel tedavi yöntemi olan ıhlamur çayı bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yanı sıra öksürük içinde kullanılan iyi bir destekleyicidir. İçeriğiyle boğazda oluşan tahrişleri önlerken, ağrı kesici ve yangı giderici etkisiyle tahrişlerin onarımına da yardımcı olur. Yatıştırıcı özelliğiyle de strese karşı etkilidir. Hastalık durumunda terletici etkisiyle rahatlatır. İdrar söktürücüdür. 6.aydan sonra ki bebekler dahil her bireyin rahatlıkla tüketebileceği bir bitki çayıdır.

DEPRESYONA KARŞI PAPATYA ÇAYI

Papatya çayı sinirleri yatıştırıcı, sakinleştirici etkisiyle iyi bir antidepresandır. Strese bağlı uyku problemleriyle savaşarak uykusuzluğun önlenmesinde yardımcıdır. Özellikle bayanlarda regl döneminde yaşanan gerginlik ve adet sancılarının yatıştırılmasında etkindir. İçeriğinde ki alfa bisabolol ve azulene sebebiyle ülser, mide yanması gibi mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. 6.aydan sonra bebeklerde de gaz spazmlarının önlenmesinde kullanılabilir fakat papatya çeşitlerinin birçoğunun zehirli olabilme ihtimaline karşı güvenilir yerlerden alınmasına dikkat edilmelidir.

ANNELER VE ÇOCUKLARA REZENE ÇAYI

Bebekten (6.ay sonrası) anneye kadar her yaş grubuna faydalı olan rezene çayı kasları yumuşatarak spazmlara iyi gelerek gaz ve şişkinliği azaltır. Anne sütünün yapımını artırır. Bayanlarda östrojenin etkilerini artırdığından adet öncesi sendrom ve menopoz dönemine iyi gelir. Antimikrobiyal etkisiyle bağışıklığı kuvvetlendirir. İştah problemi olup yemeyen çocuklar da düzenli tüketiminde iştah artırıcı özelliği bulunmaktadır.

MİDE BULANTISINA NANE ÇAYI

Antioksidan özelliğiyle virüs, tümör ve bakterilerle savaşarak vücudu korur. Yatıştırıcı etkisiyle mide yanması, mide bulantısı gibi durumlarda etkilidir. Reflü hastalarında mide ekşimesini azaltır. İçeriğinde bulunan uçucu bileşenlerle boğazın yumuşamasına ve kuruluğun giderilmesine yardımcıdır.

ENFEKSİYON DÜŞMANI KUŞBURNU ÇAYI

C,B1,B12 gibi yoğun vitamin içeriğiyle vücuda dinçlik sağlayan ve bağışıklığın destekleyen bitki çaylarının baş tacıdır. Antioksidan yapısıyla enfeksiyonlara karşı bedeni korur. İçeriğiyle etkin bir kan temizleyicisi ve raşitizm ilacıdır. Kronik yorgunluğu olan bireylere enerji verir. A vitamini ve karotenoid içeriğiyle göz sağlığını korur.

DOĞAL ANTİBİYOTİK ADA ÇAYI

Yapraklarında bulunan doğal antibiyotik sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir. Soğuk algınlığı durumlarında hem bakteri çoğalmasını engeller hem de öksürüğün giderilmesine yardımcı olur. Buharının solunması durumunda sinüslerin ve akciğerin temizlenmesine de yardımcıdır. İshalin azaltılmasında ve mide kramplarında etkindir. Asetilkolini parçalayan enzimi yok etme özelliğiyle hafızayı kuvvetlendirerek, beyin gelişimini destekler. Fakat östrojen içeriğiyle ergenlik öncesi çocuklarda kullanımı uygun değildir. Kasılmalara neden olduğundan hamilelik döneminde de kullanılmamalıdır.

SAKİNLEŞTİREN MELİSA ÇAYI

Yatıştırıcı içeriğiyle düşük ve orta depresyon tedavisine iyi gelir. Bunun yanı sıra hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yapraklarında bulunan uçucu yağ sayesinde virüslerle savaşmada ve özellikle uçuk virüsünün üzerinde etkindir. İçerisinde bulunan maddelerden biri olan rozmarinik asitin beynin öğrenme ve algılama işlevlerini artırmada etkilidir.

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.