Haberler

Uzman Klinik Psikolog Sibel Dağlıkan, çocukların karne notlarının, anne-babaların sevgisini azaltmaması ya da artırmaması gerektiğini söyledi.

Karnelerini alan ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri tatilin ilk birkaç gününü geride bırakırken, Medical Park Tarsus Hastanesi'nde görevli Uzman Klinik Psikolog Sibel Dağlıkan aileleri uyardı. Dağlıkan, karne notları nedeniyle anne-babalardaki çocuk sevgisinin azalmaması ya da artmaması gerektiğini belirtti.

KARNE ZEKAYI GÖSTERMEZ

Karnelerin, öğrencilerin sadece yetkinliklerini ve ilgi alanlarında birer etken olduğunu belirten Uzm. Psikolog Sibel Dağlıkan, "Çocuklarınızın aldığı karneler onların ne kadar çok zeki ya da ne kadar az başarılı olduklarının göstergesi değildir. Bir sonraki dönem için çalışma programı hazırlayabilmek adına nelerin daha çok üstüne düşülmesi gerektiğinin ipucudur" dedi.

PAHALI HEDİYE ALMAYIN

Karneler üzerinden çocuklara çok pahalı hediyeler almaya gerek olmadığını kaydeden Dağlıkan, öte yandan ağır eleştirilerle cezalandırmanın da yanlı olduğunu vurguladı. Dağlıkan, "Bu ödül ve ceza mekanizmasında dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, anne-baba olarak ölçülü ve tutarlı davranabilmektir. Çocuğunuza olan yaklaşımınız, karnesine göre değişmemelidir" diye konuştu.

ÖNCELİĞİNİZ 'DEĞERLER' OLSUN

Bu dönemde anne-babanın sözlerinin çok önemli olduğunu kaydeden Psikolog Sibel Dağlıkan şöyle devam etti: " 'Başarısızsın', 'Komşunun çocuğu kadar bile aklın yok' gibi ithamlar, çocuğun orta eril dönemde özgüven problemleri ve sosyal fobi yaşamasına sebebiyet verebilir. Eğitim seviyesi yüksek, kariyerli çocuklar yetiştirme çabası yerine, insanlığı, ahlaki ve etik değerleri yüksek çocuklar yetiştirme çabası içinde olmanız, gelecek neslin mutlu ve kaliteli bir hayat yaşayacağının garantisidir."

TATİL PROGRAMI ÖNERİSİ

Uzm. Psikolog Sibel Dağlıkan, sömestr tatilinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğiyle ilgili olarak ise şu bilgileri verdi:

- İlk birkaç gün çocuk ödev ya da ders baskısından uzaklaştırılmalıdır. Sonraki günlerde sadece belirli saatler içinde varsa az başarılı olduğu derslerden bir programa hazırlanabilir.
- Bilgisayar, tablet ve telefon gibi teknolojik aletlerle oynamak için sınırlı saatler belirlenmelidir.
- Çocuklarınızın yeteneklerini keşfedin ve onları hobi kurslarına gönderin.
- Çocuklarda sorumluluk ve aile kavramlarının tam oturması adına evdeki küçük işlerin sorumluluğunu tamamen onlara bırakın.

Tarsus

Sağlık Köşesi

Cildimize günaydın demenin mevsimi geldi...

Kış aylarında soğuk havanın kuruttuğu, nemsiz...

devamı

Tuz: Dost mu, düşman mı?...

Tuz, hayatın oluşumunda ve devamlılığında...

devamı

Geniz Eti Büyümesine Dikkat!...

Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak...

devamı

Tütünden kurtulmanın sırrı ya bırakamazsam...

Tüm dünyada dolaylı ve direkt olarak pek...

devamı

Ses kısıklığı hastalık habercisi olabilir...

Soğuk hava, sigara, üst solunum yolu enfeksiyonları,...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.