Ritim Bozukluğu ve Çarpıntı PolikliniğiKısaca kalp ritim bozukluklarının tanısının konduğu ve tedavisinin yapıldığı bölümdür. Çarpıntı yakınması, bayılması ve kalp pili olan hastalar bu bölümde değerlendirilir, gerekli tanısal testler yapılır ve bu doğrultuda tedavileri uygulanır. Bu bölümde kalp ritim bozuklukları ilaçlar ile tedavi edilebildiği gibi "ablasyon" olarak adlandırılan sıcak (radyofrekans) veya soğuk (cryo) enerji kullanılarak ritim bozukluklarının kesin tedaviside mümkündür. Ablasyon işlemi, ucunda enerjinin uygulandığı kateter aracılığı ile yapılır ve ritim bozukluğunun türüne göre 1-3 saat kadar sürebilir. Ablasyon işlemi ile tedavi edilebilen ritim bozuklukları şunlardır:

* Atrial fibrilasyon (AF)

* Supraventriküler taşikardi (SVT)

* Ventriküler Taşikardi (VT)

* Atrial Flutter

* Atrial Taşikardi

* Ventriküler erken vurular

* Wolf Parkinson White Sendromu (WPW)

Ritim bozukluğu ve Çarpıntı Polikliği ayrıca kalp pili (pacemaker) ve şok cihazı (ICD, CRT-D) takılması gereken hastaların değerlendirildiği, işlemlerinin yapıldığı ve takiplerinin sürdürüldüğü bölümdür. Kalp pili takılması, kalp hızı olması gerekenden yavaş olan veya kalp elektriksel iletimi bozulmuş olan hastalara uygulanmaktadır. Kalp yetersizliği ileri düzeyde olan veya ciddi ritim bozukluğu gelişen hastaların ani kalp durması ve ani ölümden korunması amacı ile şok cihazı yerleştirilmesi önerilmektedir. Bu işlemler ortalama 1-1.5 saat kadar süren işlemlerdir ve hastalar 1 gün sonra evlerine gidebilirler.

Aritmi polikliğinde ayrıca bayılma (senkop) yakınması olan hastalar değerlendirilir ve kalp kökenli bayılma tesbit edildiğinde bu hastalara en uygun ve en güncel tedavi hizmeti uygulanır.

Elektrofizyolojik Çalışma ve Kateter Ablasyon Tedavisi


Elektrofizyolojik Çalışma (EPS)

Elektrofizyolojik çalışma bir girişimsel tanı yöntemidir ve kalbin elektriksel ileti sisteminin değerlendirilmesi için uygulanır. Kasıktan damarlar içerisine yerleştirilen ince kılıflar kullanılarak, radyasyon altında, kalp içerisine kateter adı verilen kablolar yerleştirilir ve ileti sistemi değerlendirilir. Kılıfların yerleştirileceği alan (genellikle kasık) bölgesel olarak uyuşturulur, genel anestezi genellikle uygulanmaz ve hastaların işlem süresince bilinçleri açıktır.

Elektrofizyolojik çalışma sırasında kalbin içinden elektriksel uyarılar verilir, hastaların ritm bozuklukları oluşturulmaya çalışılır. Hastalar bu sırada çarpıntı hissedelebilirler. Bazı ritm bozuklukları oluşturulduktan sonra düzeltmek için nadiren dışardan elektrik şoku vermek gerekebilir. Şok verme işleminden önce hastalar uyutulur, ağrı duyulmaz. Tanısal amaçlı bu işlem 30 dakika kadar sürer. Ritm bozukluğunun tanısı kesin olarak konur, kaynaklandığı kısa devrelerin veya odakların yeri net bir şekilde belirlenir.Ablasyon Tedavisi

Ablasyon, ritm bozukluğunun kaynaklandığı bölgelerin ısıtılarak ya da dondurarak ortadan kaldırılması yönetimidir. Hangi yöntemin kullanacağı ritm bozukluğunun türü ve yerine göre belirlenir. Çoğu aritminin nedeni yapısal bozukluklardır ve maalesef ilaç tedavisi bunları ortadan kaldırmaz. Çarpıntı ataklarını baskılamak için sürekli ilaç kullanmak gerekebilir. Ablasyon ise kalıcı bir tedavi yöntemidir ve birçok ritm bozukluğunda %95 başarı sağlanır. Ablasyon işlemi ardından hasta çarpıntı ataklarından tamamen kurtulabilir ve ilaç kullanmasına gerek kalmaz. İşlem hastalığın türüne göre 1-3 saat arasında sürebilir.

Elektrofizyolojik Çalışma ve Ablasyonun Riskleri

Kalp ile ilgili her uygulamada olduğu gibi bu işlemlerin de riski vardır. Bu olasılık ritm bozukluğunun türüne göre değişmekle birlikte genel olarak çok düşüktür. Ölüm olasılığı oldukça azdır. Nadiren ablasyon işlemi sırasında kalbin kendi ileti sistemi zarar görebilir ve kalıcı kalp pili takılması gerekebilir. Hastaların %2-3'ünde damar giriş yerlerinde kanamalar, şişlikler ve ağrı olabilir. Bu durumlar genellikle önemli sorun oluşturmazlar ve kendiliğinden düzelirler.

Bu riskleri değerlendirirken elektrofizyolojik çalışma ile elde edilen verilerin başka bir tanı yöntemi ile sağlanamadığını, ablasyonun kalıcı bir tedavi yöntemi olduğunu akılda tutmak gerekir.

İstanbul Bahçelievler

Sağlık Köşesi

Yedikleriniz sizi depresyona sokabilir...

Uzmanlar, depresyonu insanların yaşamı boyunca...

devamı

Sürekli tansiyon ölçmek tansiyonu yükseltiyor...

Bir hastalık düşünün her üç kişiden biri...

devamı

Oturarak çalışanlarda kıl dönmesi riski fazla...

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi...

devamı

Sünnet öncesi muayene önemli...

Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk Cerrahisi...

devamı

Yo Yo Sendromu'na dikkat! ...

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kilo fazlası...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu
 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.