Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi

Çocukluk ve ergenlik dönemi insan hayatında en fazla değişme ve gelişmenin olduğu dönemdir. Bu dönemdeki değişiklikler ve gelişmeler yalnızca içinde bulunulan dönemi değil yaşamın tamamını etkiler; hatta belirler.

İbn-i Sina, yaklaşık bin yıl önce, 'Kanun' isimli yapıtında çocuk yetiştirme konusunda şu sözleri söylemiştir: "Çocuklar özenle bakılmalı, davranışlarında ölçüyü kaçırmamaları için desteklenmelidirler. Öfkeli tepkileri, korkuları ve kaygıları giderilmelidir. Bu, en iyi biçimde, çocuğun istek ve eğilimleri yanında hoşlanmadığı şeyler de göz önünde tutularak sağlanır. Çocuğun doğal yetenekleri desteklenirken, onu tedirgin eden nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Böyle bir yetiştirme hem beden, hem de ruh için yararlıdır. Çünkü kazanılan iyi alışkanlıklar ve davranışlar daha ilk yıllarda kişiliğe siner. Çocuk altı yaşına gelince, öğretim ve eğitim için bir öğretmenin yanına verilmeli; onu gereksiz bilgilerle yüklemeden, basamak basamak giden bir öğretim yolu izlemeye çalışılmalıdır."

Günümüzde Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, diğer bir ifadeyle Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi alanı, kapsamı, gereksinimleri ve toplumsal etkinliği tüm dünyada ve ülkemizde hızla genişleyen, toplumsal ve bireysel açıdan tüm biyolojik, psikolojik ve sosyolojik bilim dalları ile doğrudan etkileşen bir bilim dalıdır.

Avrupa Tıp Uzmanları Birliği tarafından Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi "18 yaş altı çocuklarda uzman hekim tarafından tıbbi yöntemler, standartlar ve yaklaşımlar ile ruh sağlığı sorunlarının önlenmesi, tanı konması ve tedavisinin uygulanması" olarak tanımlanmıştır.

İzmir Üniversitesi Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümümüzde, bireysel psikoterapi (psikanalitik, destekleyici, bilişsel davranışçı terapiler), oyun terapisi, aile terapisi, ilaç tedavisi ve psikometrik değerlendirmeler uygulanarak 0-18 yaş arası çocuk ve ergenlere tedavi hizmeti sunulmaktadır.

0-18 yaş aralığındaki çocuğunuzda günlük hayatını olumsuz etkileyen boyutta duygusal ya da davranışsal sorunlar, okulla ilişkili sorunlar, öğrenme sorunları bulunuyorsa; Çocuk Psikiyatri Uzmanına başvurmalısınız. Ayrıca birimimizde psikolog tarafından gelişim ve zeka testleri yapılmaktadır. Uygulanan testler:

Gelişim Testleri

AGTE, Peabody Resim Kelime Testi, Bender-Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testleri uygulanmaktadır. Bu testler ile çocuğun dil bilişsel gelişimi, psikososyal gelişim, Sosyal beceri ve özbakım gelişimi, ince motor- kaba motor gelişimi, görsel algılama yaşı ve alıcı dil yaşları ölçülür.

Zeka Testleri

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WISC-R) uygulanmaktadır. Bu test 6-16 yaş arasındaki çocuklara uygulanan bir testtir. Bu test, sözel ve matematiksel yetenekler ve dikkati ölçmek için kullanılır.

Çocuk Psikiyatrisinin İlgilendiği Konular

➢ Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu,

➢ Öğrenme Bozuklukları,

➢ Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları,

➢ Obsesif Kompulsif Bozukluk,

➢ Duygudurum Bozuklukları (Depresyon, Bipolar Bozukluk),

➢ Uyum Bozukluğu,

➢ Yıkıcı Davranış Bozuklukları,

➢ Yaygın Gelişimsel Bozukluklar,

➢ Otistik Bozukluk,

➢ Psikotik Bozukluklar,

➢ Yeme Bozuklukları,

➢ Tik Bozuklukları,

➢ Mental Retardasyon (Zeka Gerilikleri),

➢ Gelişim Gerilikleri,

➢ Konuşma ve Dile Özgü Gelişimsel Bozukluklar,

➢ Cinsel Kimlik Bozuklukları,

➢ Yas,

➢ Sosyal Fobi,

➢ Okulla İlişkili Sorunlar,

➢ Sınav Kaygısı,

➢ Enürezis Nokturna (Alt ıslatma),

➢ Enkoprezis (Kaka kaçırma)

Çocuk Psikiyatrisinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri

- Farmakolojik tedavi (ilaç tedavisi),

- Psikanalitik psikoterapi,

- Destekleyici psikoterapi,

- Bilişsel Davranışçı terapi,

- Oyun terapisi,

- Aile terapisi,

- Grup terapisi

Medical Park

Sağlık Köşesi

Dişlerinizi Çamaşır Suyu Değil Doktorunuz...

Günümüzde herkes artık inci gibi beyaz dişlere...

devamı

Şimdi peeling zamanı!...

Yazın oluşan güneş lekelerinden ve cildinizi...

devamı

TİP 2 Diyabet: Küresel Salgın...

Yaşamın her döneminde ortaya çıkabilen, tedavi...

devamı

Sağlıklı Kurban Bayramı Tüyoları...

Kurbanı hemen kesildikten sonra yemeyin!...

devamı

Sigara içenlerde elma tipi şişmanlık artıyor...

Birçok kadın kilo korkusu yüzünden sigara...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu
 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.