Haberler

Son yıllarda popüler hale gelen ve tek delikten yapılan ameliyatlar (SİLS) neredeyse cerrahlara neşteri bıraktıracak düzeye geldiğini söyleyen Medical Park Batman Hastanesi Cenel Cerrahı Op. Dr. Tahir ATUN, "Daha önce safra kesesi ya da apandisit ameliyatı için hastaların karnı boylu boyunca kesilirken, sırasıyla 4 delik kapalı (klasik laparoskopi) ve daha sonra tek delik kapalı (ileri laparoskopi) ameliyatlar, neredeyse cerrahlara neşteri bıraktıracak düzeye geldi." dedi.

Safra kesesi iltihaplanması (akut taşlı kolesistit) nedeniyle Medical Park Batman Hastanesi'ne başvuran 67 yaşındaki İzmir'li Kafiye ÜLKÜ'ye; Batman'da ilk kez gerçekleştirilen bir yöntemle, tek delikten safra kesesi ameliyatı yapıldı. 24 saat içinde taburcu edilen hastanın ameliyatını gerçekleştiren Op. Dr. Tahir ATUN "Hastamız bize safra kesesine bağlı iltihap nedeniyle başvurdu. Kısa değerlendirme sonrası ameliyatı tek delikten gerçekleştirmeye karar verdik. Göbek çukurundan açtığımız yaklaşık 1.5 cm'lik kesiden yerleştirilen özel üretilmiş port ile başka kesilere ihtiyaç duymadan tek delikten ameliyatı gerçekleştirdik. Kesi; göbeğin içinden yapıldığından ameliyat sonrası iz, göbeğin içine gömülmekte, böylece estetik bir sorun da oluşmamaktadır.

Ameliyat sonrası ağrı, cerrahi hastalarında en sık karşılaştığımız şikayetlerden biridir. Bir genel cerrah olarak, hastalarımda ameliyatlar sonrası gördüğüm tebessümü hiçbir şeye değişmem. Maalesef ağrı da ameliyatın kaçınılmaz bir sonucu. Tümden yok edemesek te ağrıyı en aza indirgemek hastaya önemli bir katkı sağlar. Tek delik ameliyatlarda ağrı klasik kapalı ameliyatlara göre ya da açık ameliyatlara göre çok daha azdır. Ayrıca bu ameliyatta yara yeri enfeksiyonu, kanama ve fıtık gibi istenmeyen durumlar da çok daha az görülmektedir. Ameliyat sonrası hasta çok daha kısa süre içinde toparlanarak sosyal yaşamına dönmekte ve dolayısıyla işgücü kaybı da asgariye inmektedir."dedi.

Batman

Sağlık Köşesi

Yedikleriniz sizi depresyona sokabilir...

Uzmanlar, depresyonu insanların yaşamı boyunca...

devamı

Sürekli tansiyon ölçmek tansiyonu yükseltiyor...

Bir hastalık düşünün her üç kişiden biri...

devamı

Oturarak çalışanlarda kıl dönmesi riski fazla...

Medical Park İzmir Hastanesi Genel Cerrahi...

devamı

Sünnet öncesi muayene önemli...

Medical Park İzmir Hastanesi Çocuk Cerrahisi...

devamı

Yo Yo Sendromu'na dikkat! ...

Yaz aylarının yaklaşmasıyla kilo fazlası...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu

 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.