Ağrılara Kuru İğneleme Yöntemi

Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe "Kuru iğneleme tedavisi şekil olarak akapunktura benzeyen ama uygulaması tamamen farklı olan bir tedavi yöntemidir. Kas iskelet sistemi ağrılarının en önemli nedeni kas spazmıdır. Kas spazmı birçok ağrı sendromu olarak kendini gösterir: Boyun ve baş ağrısı, bel ağrısı, çene ağrısı, omuz ve sırt ağrısı, tendinitler tendon yıpranmaları, kas gerilmelerinde, ağrılı kas spazmları gibi kendini gösterir. Kaslardaki spazmlar kaslara ve tendonlara baskı yaparak eklemlere binen yükü artırır, omuzrgada dizsklere baskı yaparak fıtıklaşmalar, eklemlerde kireçlenmelere ve başağrısı çene ağrısı gibi bölgesel ağrılara da neden olurlar, kas spazmı damar basısı yaparsa üşüme, soğukluk, ağrı ve ödeme, sinir basısı yapar ise siyatalji gibi yayılan sinir ağrıları oluşturur." diye konuştu.

Dr. Menekşe "Kuru iğneleme metodun çeşitli uzunluktaki çok ince olan iğnelerin kaslardaki spazmın oluşturuduğu tetik noktalara batırılarak yarım saat bekletilmesi ile spazmın çözülmesi esasına dayanır, beş dakikada bir yapılan çevirme yöntemi ile spazm olan tetik noktanın hızlıca çözülmesi sağlanır." şeklinde ifade etti.

Kuru iğneleme yönteminin ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe "Etkisini ilk seansta gösterir. Spinal refleksler ve (golgi tendon organı) kas iğciğinin uyarılması yoluyla kısalmış ve fibrotik olan kasın gevşemesi sağlanır. Bu şekilde kas uzar, daha canlı ve esnek hal alır, kas kuvveti artar. Genelde 5 günde bir uygulanan dört veya beş seanslık bir programda tam iyileşme sağlanır. Fizik tedavi, ilaç tedavisi, kinezyotaping bantlama ve egzersiz tedavi gibi tedavilerle beraber uygulanabilir ve tedavinin etkinliği bu şekilde daha da çok artırılabilir." dedi.

Samsun Medical Park Tıp Merkezi doktorlarından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe "Manuel terapi eklemlere ve/veya ilişkili yumuşak dokulara, örneğin blokaj hissedilen kaslara uygun hastalarda yapılan ve el becerileri gerektiren hareketlerdir. Fizik tedavi ve diğer tedavilere cevap vermeyen ağrılarda alternatif bir tedavi yöntemidir." diye konuştu.

Kinezyotaping bantlama hakkında bilgi veren Dr. Menekşe "Kinezyotaping bantlama ise bel boyun omuz diz ağrıısı gibi ağrılaı azaltmak, ayak bileği travması sonrası ayak bileği dönmelerini engellemek, kol ve bacaklardaki ödemi azaltmak, güçsüz kasları uyarmak, aşırı kullanım yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılan faydalı bir yöntemdir."

Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe "Medical Park Samsun Tıp Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulamalarına ilave olarak kuru iğneleme, (ağrı bandı) kinezyotaping bantlama teknikleri , PRP uygulaması , eklem enjeksiyonu ve tetik nokta enjeksiyonlarına ilave olarak uygun hastalarda kuyruk sokumu enjeksiyonları , boyun bölgesi nin manüplasyonu ve lazer uygulamaları yapılmaktadır."dedi.

Samsun Tıp Merkezi

Sağlık Köşesi

Dişlerinizi Çamaşır Suyu Değil Doktorunuz...

Günümüzde herkes artık inci gibi beyaz dişlere...

devamı

Şimdi peeling zamanı!...

Yazın oluşan güneş lekelerinden ve cildinizi...

devamı

TİP 2 Diyabet: Küresel Salgın...

Yaşamın her döneminde ortaya çıkabilen, tedavi...

devamı

Sağlıklı Kurban Bayramı Tüyoları...

Kurbanı hemen kesildikten sonra yemeyin!...

devamı

Sigara içenlerde elma tipi şişmanlık artıyor...

Birçok kadın kilo korkusu yüzünden sigara...

devamı

INTERNATIONAL PATIENT CENTER

:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
*
:
Mr Ms
*
:
*
:
*
:
*
:
*
: Güvenlik Kodu
 
 
*

Send

Message Sent Successfully.

Error Occurred, Please, try again later.